Z Greenville o życiu w USA
poniedziałek, 22 czerwca 2015

W ostatnich 6-ciu tygodniach moje życie bardzo przyspieszyło.

W pierwszym tygodniu maja byłam w Greenville w Południowej Karoline, gdzie moja firma organizowała konferencję. Każdą minutę intesywnego tygodnia spędzałam z klientami.

W drugim tygodniu maja byłam w Texasie, gdzie prowadziłam szkolenie i robiłam analizę systemu dla firmy wydobywającej ropę i gaz. Tam również każdą minutę spędzałam z klientem mając czas tylko na sen, i to krótki.

Trzeci tydzień maja znów spędziłam w Greenville w Południowej Karolinie, gdzie obserwowałam i asystowałam przy szkoleniu, po to, aby móc prowadzić własne. Mieszkałam u koleżanki z pracy, więc znów prawie cały czas byłam wsród ludzi.

Po powrocie do domu był długi weekend, więc natychmiast spakowaliśmy się ze zwierzakami i pojechaliśmy na pierwszy w sezonie biwak nad jezioro Keuka. Pogoda była piękna.

Po powrocie z biwaku - w ostatni tydzień maja - mogłam wreszcie pojechać do naszego nowootwartego biura, w którym jeszcze nie miałam okazji pracować, bo byłam w terenie. Był to tydzień oficjalnego otwarcia, więc zjechali do miasta wszyscy trzej partnerzy i każdy wieczór był spędzany wspólnie. W środę była oficjalna gala otwarcia.  Co tu dużo mówić: maj był niesamowicie ekscytujący i bardzo męczący. 

Pierwsze dwa tygodnie czerwca spędziłam cicho w biurze czekając na opadnięcie wielkiej kuli, z niecierpliwieniem odliczając. Dwa ciche tygodnie w biurze zdążyły wpędzić mnie w depresję, ale zdążyłam zaliczyć jeden biwak weekendowy i jeden czterodniowy - tuż przed rozpoczęciem nowego projektu. Długi weekend w lesie, moje urodziny, a natychmiast potem wielkie otwarcie projektu. Mojego projektu. Fabryki soku.

Czekałam na ten moment 10 lat, ale się doczekałam: w końcu mam własny projekt. Z pustego nie nalejesz, a do tej pory pracowałam nad wielkimi projektami zarządzanymi przez kogoś innego. Przez następne 9 miesięcy będę wdrażać, w większości samodzielnie, system zarządzania kapitałem u największego producenta soku pamarańczowego w Stanach Zjednoczonych: 2 fabryki na Florydzie, jedna w Kalifornii i hurtownia/centrum dystrybucji w New Jersey. Główna fabryka jest ogromna, ma własną elektrownię, oczyszczalnię ścieków i kolei. Jest to ogromne przedsięwzięcie, któremu mam nadzieję podołać. Jak na początek mój odpowiednik ze strony klienta jest bardzo utalentowanym inżynierem urodzonym i wychowanym w Polsce. Zupełny przypadek, ale jakże sympatyczny.

To teraz już wiecie, czemu ostatnio nie piszę. Mam bardzo dużo do napisania, tylko po prostu nie mam kiedy!

23:17, anetacuse , Praca
Link Komentarze (8) »
niedziela, 03 maja 2015

Sobotę spędziłam na rzetelnych przygotowaniach do podróży na konferencję. Pranie, zakupy, zabiegi upiększające, pakowanie i co nie tylko. Byłam zapięta na ostatni guzik, tak przygotowana, że bardziej nie można.

Wstałam o 4:30. Około 6 zajechała po mnie szefowa z mężem i jej mąż odwiózł nas na lotnisko. Wszystkie 5 osób z mojego zespołu mieszkające w Syracuse miały lecieć razem do Charlotte o 8:10. W samolocie siedzieliśmy na czas. I siedzieliśmy. I siedzieliśmy. Po 2,5 godzinach siedzenia, kazano nam wysiąść, po czym odwołano lot. Z naszej piątki, dwie osoby załapały się na lot dziś wieczorem do Charlotte, dwie na lot jutro rano do Charlotte, a ja na poranny lot do Greenville przez Filadelfię. Tym sposobem ominął nas wszystkie dzisiejsze zespołowe przygotowania i happeningi, a trójce z nas również jutrzejsze.

A wszystko przez kałużę. Pod samolotem odkryto kałużę i nikt nie wiedział czy już tam była wcześniej, czy coś wyciekło z maszyny. Więc przyszedł mechanik, oblukał i stwierdził, że wszystko jest ok. Niestety samolot nie mógł odlecieć bez wypełnienia odpowiednich papierów dla odpowiedniej procedury, którą miano przysłać do wypełnienia faksem, ale nie przysłano, bo nie znaleziono. Kiedy więc tłum się wysypał, opcje alternatywne były bardzo cienkie, bo każdy je chciał.

Szefowa z mężem-szoferem i druga szefowa z samochodem wylatują wieczorem, więc zostały na lotnisku. Jednego kolegę na lonisko zawiozła narzeczona, więc samochodu nie miał. Całe szczęście drugi kolega miał samochód i mógł nas porozwozić do domów, bo mój mąż pojechał na spływ kajakowy i nie był w zasięgu. Wróciłam do domu, a tam niemiła niespodzianka.

Klucz od domu jest na pęczku kluczy samochodowych. Ponieważ nie planowałam być w domu aż do piątku i nie brałam samochodu, a z lotniska miał odebrać mnie mąż, klucze teoretycznie nie były mi potrzebne. Kiedyś mieliśmy schowany zapasowy, ale raz był potrzebny i leniliśmy się go odłożyć na miejsce. Drzwi do piwnicy miały pękniętą futrynę (sami ją wyrwaliśmy parę late temu jak zatrzasnęliśmy klucze w domu i wyważaliśmy drzwi żeby wejść) i się porządnie nie zamykały, więc pilnowaliśmy aby drzwi wewnętrzne pomiędzy piwnicą a pierwszym piętrem były zamknięte na prosty zamek klamkowy i zasuwkę. Akurat w piątek wymieniliśmy drzwi do piwnicy na nowe i z porządnym zamkiem. Zabrałam więc ze sobą nowiutki klucz do drzwi piwnicznych "na wszelki wypadek." "Wypadek wszelki" rychło nastąpił, kolega przywiózł mnie do domu, odkluczyłam sobie piwnicę, a tam okazało się, że wewnętrzne drzwi są zamknięte od wewnątrz. Przed sobą miałam nieciekawy prospekt spędzenia całego dnia na tarasie bądź w piwnicy z walizką, plecakiem i torebką, bez samochodu (kluczyki w domu!) czy jedzenia. Szlag mnie trafił na miejscu. Poszłam jednak szperać w piwnicy i znalazłam mały podłużny klucz sześciokątny, którego użyłam jako wytrychu do zamka klamkowego. Drzwi puściły. Miałam szczęście, że mąż nie zasunął głupiej zasuwki, bo wtedy byłoby po ptakach.

Jutro muszę wstać jeszcze raniej i zrobić to wszystko jeszcze raz. Tym razem zabieram samochód. I klucze. I mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć do Greenville według planu.

19:43, anetacuse , Praca
Link Komentarze (3) »
piątek, 24 kwietnia 2015

Pierwszy tydzień maja spędzę na konferencji w Greenville w Południowej Karolinie. Po powrocie w domu zabawię zaledwie jeden dzień, bo w niedzielę polecę w okolice Hjuston, Teksas prowadzić tygodniowe szkolenie. Tak akurat wyszło i to dokładnie wtedy kiedy akurat skończy się remont biura. Mąż zostanie słomianym wdowcem, a ja będę harować, za to w cieplejszym klimacie. Nigdy nie byłam w Teksasie, więc tym bardziej się cieszę.

Biuro prawie wykończone, niedługo dojadą meble. Indywidualne biura po lewej w konserwatywnych kolorach ziemnych, przestrzeń rekreacyjna - pomarańczowo-niebieska w kolorach firmowych - po prawej. Będą kanapy i fotele, telewizor, przestrzeń do czytania, wyposażona kuchnia z barem śniadaniowym, pokój konferencyjny. Nie będzie recepcji ani sekretarki. W tej firmie po prostu ich nie ma.

21:27, anetacuse , Praca
Link Komentarze (1) »
środa, 15 kwietnia 2015

Wiem, wiem, może po tych zdjęciach wiosny nie widać, ale przyszła naprawdę. Śnieg praktycznie stopniał, a to, że jezioro Oneida nadal w większości zamarznięte (zdjęcia są z ostatniej niedzieli), to już zupełnie inna para kaloszy...

Dziękuję wszystkim, którzy tu zaglądali pomimo wszechogarniającej stagnacji i zmarzliny.

Zimę miałam ciężką. Nie, żeby zdarzyło się coś złego czy nadzwyczajnego, tylko dopadła mnie długotrwała i głęboka chandra. Przyczynami były m.in. praca i pogoda. Rozczarowanie po zmianie pracy miało dwa źródła. Po pierwsze, odziedziczyliśmy te same projekty od poprzedniej firmy, bo poprzednia firma nie mogła się z nich wywiązać. Nowa praca sprowadziła się więc w moim przypadku do pracy dla tej samej szefowej, tego samego projektu i klienta, robiąc tę samą robotę w której się grzebię już od kilku lat i której mam naprawdę dość. Nic nowego, żadnego światełka w tunelu, marazm i rezygnacja. Oczywiście ten projekt się w końcu skończy, więc światełko w tunelu jest, tylko zabrakło mi cierpliwości i nadziei. Po drugie, praca z domu, jakkolwiek wygodna, przyczyniła się do mojego dołka. Brak kontaktów z ludźmi, siedzenie w domu samemu miesiącami i grzebanie w wypruwających flaki zadaniach. Wiem, że będzie lepiej, już jest. W maju firma wystawia konferencję, więc pierwszy tydzień maja spędzę w Południowej Karolinie. Jestem jednym z prezenterów, więc mam nad czym pracować. W międzyczasie wielki kombajn się zatrzymał (czytaj: klientowi skończyła się forsa i nie wie kiedy znajdzie więcej), więc przestałam pracować nad tym projektem i w najbliższej przyszłości mam nowy, na Florydzie. Należy tylko trzymać kciuki, żeby kombajn nie ruszył zbyt szybko, bo chciałabym mieć czas pojeździć na innej maszynie. Do tego w maju w końcu skończy się remont naszego nowego biura i po powrocie z konferecji będę jeździła do pracy jak normalni ludzie. W samą porę, bo moje domowe biuro na strychu już się robi za gorące.

Ta zima, od strony pogody, była jedną z najsurowszych jakie przeszłam z swoim życiu. Śnieg i mróz nie przeszkadzały mi aż tak bardzo, ale przez większość zimy źle się czułam. W końcu poszłam do lekarza tylko po żeby potwierdzić, dokładnie jak podejrzewałam, że jestem zdrowa jak koń. Mój cały wachlarz kretyńskich symptomów, którymi nie będę tu Was zanudzać, był najwyraźniej efektem sezonowym. W tym klimacie wszyscy na coś cierpią i większość mojch znajomych miała naprawdę paskudną zimę pod kątem zdrowia.

Właśnie. Zmiana pogody przyszła nagle. Jak można w tydzień przejść od spania pod wielką puchową pierzyną, okutanej we flanelową pościel i ubranej po zęby, do spania pod lekką narzutą, w bawełnie, letniej piżamie, przy otwartym oknie, ze wszystkimi (gołymi) kończynami na wierzchu i budzenia się spoconej jak mysz???

Powiększyłam swoją flotę kajakową o dwa plastikowe kajaki zaprojektowane do ekstremalnych warunków morskich. W tym roku znów wybieramy się na kajakowanie z wielorybami (cz. 1, cz. 2, cz. 3, cz. 4). Tym razem przygotowujemy się na wyprawę dużo porządniej aby zminimalizować niebiezpieczeństwo i planujemy trenować w trudnych warunkach jak często się da. Mamy w planie mniej biwaków, a więcej wypadów jednodniowych.

15:42, anetacuse , Z życia
Link Komentarze (3) »
wtorek, 24 lutego 2015

Wszystkim chyba wiadomo, że w tym roku zima jest wyjątkowo paskudna nie tylko w centralnej części stanu Nowy Jork, ale w większości USA nie wyłączając południowych i zachodnich stanów. W Las Vegas padał śnieg, południowe stany pozamarzały, Boston został zakopany w śniegu, masa wypadków samochodowych - zimie nie widać końca, ciągle tylko nowe nawały śniegu i mrozu.

Mamy 3 nowe lokalne rekordy odkąd meteorolodzy zaczęli pomiary w Syracuse w 1902 roku:

1. Luty to najzimniejszy miesiąc od 1902.

2. Luty to jedyny miesiąc ostatnich 113 lat, w którym temperatury ani razu nie wzrosły powyżej 0 stopni C.

3. Osiągnęliśmy największą ilość dni w ciągu kalendarzowego roku (jak do tej pory 20), kiedy temperatura była poniżej 0 stopni F, czyli -18 stopni C.

Zdecydowanie jest to najsurowsza zima, jakiej udało mi się doświadczyć na własnej skórze. Świat dosłownie skurczył się od nawału śniegu, który dramatycznie pozwężał drogi, zakopał chodniki, i obwalił pobocza śniegowymi murami obronnymi, zza których nic nie widać. Dodam, że jest to również jedna z najbardziej słonecznych zim w Syracuse jakie udało mi się zaobserwować przez ostatnie 15 lat. Czuć też powiew wiosny: poćwierkują ptaki, słońce grzeje bardziej intensywnie, dni się robią coraz dłuższe. Jest nadzieja, że może odtajemy do września.

http://www.syracuse.com/weather/index.ssf/2015/02/syracuse_sets_another_record_for_cold_weather_in_february.html#incart_m-rpt-1

wtorek, 10 lutego 2015

Zimę w tym roku mamy śnieżną i mroźną - trochę nas zasypało.

Zima 2015 Syracuse NY

Teraz będzie o psie, wrażliwych uprzedzam, że można następny paragraf ominąć.

Pies nabawił się czegoś paskudnego. W niedzielę byliśmy z nim w pogotowiu weterynaryjnym, bo wymiotował krwią i miał krwawą biegunkę. Poza zapisaniem mu antybiotyków, wstrzyknięto mu sporo wody pod skórę na karku, aby go nawodnić - wrócił do domu z pokaźnym garbem, który mu przez następne parę godzin stopniowo malał jak organizm powoli absorbował wodę. Świetna metoda - tańsza i bardziej na wynos od kroplówki. W domu nawadniamy go podstępem, czyli karmimy ryżem z kurczakiem w ciepłej wodzie, oraz podajemy do picia rosół, bo samej wody nie tknął od soboty. Ostatnie dwa dni miał się dobrze - był zrelaksowany i nie miał żadnych nowych epizodów. Dziś coś mu gorzej - ma głośną jelitową rewolucję i przestał jeść. Znów wróciła biegunka, ale już nie krwawa. To chyba coś sezonowego, bo jego przypadek nie jest odosobniony. Swoją drogą dzięki smarfonowi, mogłam pani weterynarz dostarczyć piękne kolorowe zdjęcia różnych psich wydzielin bez konieczności uciekania się do wyrafinowanych opisów typu "ciemny malinowy dżem" oraz "flegmowaty gęsty przejrzysty płyn z drobinkami zakrzepłej krwi wyglądającymi jak małe płatki suszonej czerwonej papryki."

Remont biura się opóźnia, najnowsza data potecjalnego zajęcia placówki przesunęła się na koniec kwietnia.

Oby do wiosny.

16:20, anetacuse , Z życia
Link Komentarze (5) »
piątek, 06 lutego 2015

Przeczytane, niedoczytane, stojące od lat na półkach książki mają jedną rzecz wspólną z dawno nienoszonymi płaszczami: często kryją skarby. Wystarczy taką książkę przekartkować, powywracać kieszenie płaszcza, by znaleźć tam niespodziewany malutki pomnik dawnej rzeczywistości utrwalonej w niechący pozostawionej kruszynie wspomnień.

środa, 04 lutego 2015

Pomiędzy nowym macbookiem, starym pecetem, starym zewnętrzym twardym dyskiem, nieuporządkowanymi tysiącami zdjęć rozsypanymi po komputerach, dyskach, pendrivach i płytach, oraz wiecznie rosnących stertach papierów upychanych w pękające w szwach teczki, doznałam w końcu olśnienia jak to wszystko ogarnąć. Zajmie mi to trochę życia, ale mam plan.

Na początek kupiłam nowy zewnętrzny twardy dysk 1TB. Porządkowanie odbędzie się w następujących etapach.

1. Dane z peceta: przeniosę na nowy twardy dysk sortując i wywalając. Na koniec pecet dostanie czystą instalkę.

2. Dane ze starego twardego dysku: przeniosę na nowy twardy dysk sortując i wywalając. Na koniec stary twardy dysk dostanie młotkiem.

3. Dane z pendriva: jak wyżej, ale pendrive ochdudzony z duplikatów pozostanie do bieżącego użytku.

4. Dane z płyt CD: skopiuję na nowy twardy dysk celem konsolidacji. Płyty pewnie zatrzymam.

5. Ściągnę rozsypane foty i ebooki z różnych serwisów, aby mieć je u siebie i razem.

6. Wielka szafka biurowa pełna papierowych dokumentów: po przejrzeniu nieaktualne dokumenty pójdą do niszczarki. Ważne dokumenty zostaną zeskanowane i wrzucone na twardy dysk i odpowiednio posegregowane. 

7. Foldery z ważnymi dokumentami w formie elektronicznej umieszczę również w chmurze, ale jeszcze nie wiem gdzie. Rozważam iCloud, Amazon Cloud, One Drive, Google Drive i Dropbox.

8. Jeszcze nie wiem gdzie zrobię backupy reszty, też dobrze byłoby w chmurze.

9. Kupię sejf wodo- i ogniodoporny, gdzie wsadzę ważne papierowe dokumenty + twardy dysk ze wszystkimi plikami elektronicznymi.

Jak myślicie, czy do 2020 się wyrobię?

czwartek, 22 stycznia 2015

Klient ma na karku kontrolę, więc od 4 tygodni (z przerwami na inne, ale równie intensywne zajęcia) grzebię się w stosach arkuszy kalkulacyjnych pełnych tysięcy części zamiennych elektronicznych i oprzyrządowania wyszukując igieł w stogu siana, porównując, wyłapując duplikaty, normalizując opisy i przygotowując pliki do ładowania nowych danych, które nie mogą być duplikatem już istniejących. Ślepnę i garb mi od tego rośnie, a plików napływa coraz więcej, a wszystkie mają być gotowe na wczoraj. Na dodatek nadal nie mam biura, więc pracuję na tylko jednym i to małym monitorze. Tym sposobem zleciał mi styczeń.

Biuro jest w trakcie remontu i powinniśmy się móc wprowadzić pod koniec marca. Póki co przyzwyczaiłam się do bycia w domu i zupełnie mi do nie przeszkadza.

Innym faktem wartym odnotowania są zawody sportowe w pracy (fitness challenge), które mają trwać do początku maja. Zrobili z nas trzy drużyny wg. lokalizacji geograficznej i codziennie notujemy przebieżone mile. Bieganie i chodzenie jest liczone w milach, a inne sporty są normalizowane i też przeliczane na mile wg ustalonego przelicznika. Schudnięte funty też przeliczane są na mile. Co tydzień wystawiane są podsumowania. Tym sposobem zaczęłam biegać, ale trochę za intensywnie podeszłam do tematu i zdążyłam się trochę wykończyć. Będę musiała trochę zwolnić (tzn. w moim przypadku zredukować zbyt ambitny dystans), aż się przyzwyczaję. Za to joga 2-4 razy w tygodniu całkiem mi służy.

Tak poza tym, postanowiłam jeszcze raz przeczytać całą serię Harrego Pottera, którego przeplatam z drugim tomem Gry o tron.

23:03, anetacuse , Praca
Link Komentarze (5) »
wtorek, 06 stycznia 2015

Zacznę od tego, że absolutnie się nie nudzę, zwłaszcza nie przez ostatnie kilka miesięcy. Ba, mogę wręcz powiedzieć, że tak ciekawie nie działo się u mnie od lat. Niemniej jednak moja ostatnia decyzja wymiany domowego komputera z peceta na maca dostarczyła mi morza nowych atrakcji tak absorbujących, że uciekły mi godziny życia.

Swoje laptopy trzymam długo i jestem w tej chwili na trzecim. Pierwszym laptopem, po złożonym domowymi metodami jedynym desktopie 386, był Dell. Wytrzymał 6 lat i 8 miesięcy po czym odszedł śmiercią nagłą i chyba naturalną. Potem był (jest) Sony Vaio. Ten trochę szwankował od początku, to wiatrak do wymiany, to problem z ekranem, ale nadal chodzi po 5,5 latach - tyle, że jak mucha w smole. Specyfikacje ma niezłe i można by przeinstalować OS, ale mi się nie chce, bo to dużo roboty, kupa danych do przeniesienia, a hardware wiek swój ma i nie wiadomo ile pochodzi. Pomyślałam, że zamiast czekać aż się pecet znienacka przekręci, powinnam go wymienić już teraz.

Pomysł na maca zrodził się jakiś czas temu i ostatnim razem przegrał z "nie chce mi się" i "wszystkie oprogramowanie mam na Windows", oraz "jakie to cholerstwo drogie." Tym razem do decyzji przyczyniły się "a co mi szkodzi, jeszcze tego nie próbowałaś", "jakie oprogramowanie? - prawie wszystko jest w chmurze", oraz "SSD (solid state drive) też są drogie." Nie ukrywam, że posiadanie siatki asekuracyjnej w postaci starego Sony i służbowego peceta decyzję mi ułatwiło. W Nowy Rok przytachałam do domu MacBook Air 11 cali.

Kto kiedykolwiek przesiadał się z peceta na maca lub odwrotnie wie, że do przyjemności to nie należy. Coś jakby wypuścić rybkę na pustyni, albo wielbłąda do oceanu. Ja niefortunnie zaczęłam od (a jednak) oprogramowania finansowego, które okazało się bardzo mizerne w wersji na maca, a eksport danych i sortowanie bałaganu przyprawiło mnie o ból zębów i głowy. Po niecałych dwóch dniach odkryłam też, że wyjątkowo paskudnie pracuje mi się na tak małym ekranie. Całe szczęście sklep z elektroniką gdzie kupiłam sprzęt przyjął lekko użytego maca do wymiany na MacBook Air 13 cali. Uff.

Zaczynając wszystko od nowa już na 13-to calowym ekranie zaniechałam eksportu danych i skonfigurowałam oprogramowanie finansowe od zera jednocześnie ucząc się obsługiwać nową wersję na nowej platformie i odkrywając prymitywne niedociągnięcia i brak wielu funkcji w porównaniu z wersją na Windows. Stwierdziłam, że da się z tym żyć. Przeniosłam bibliotekę iTunes używając Migration Assistant bezpośredno pomiędzy mac'em a pecetem przez wi-fi, co skończyło się niezamierzoną instalacją nowego konta dla mojego użytkownika. Dzięki wujkowi Google znalazłam jednak metodę na obejście tego irytującego stanu rzeczy i cała muzyka znalazła się na właściwym koncie. Skonfigurowałam polską klawiaturę. Rozwiodłam się z mężem, tj. założyłam mu własne konto Apple, bo już i tak paprały nam się telefony i wszystkie dane pływały sobie bez ograniczeń z jednego telefonu na drugi, oraz przekierowywały się nam rozmowy z jednego na drugi jak telefony były blisko siebie. Im dłużej babrałam się w systemie, tym bardziej mi się podobał i w końcu z ulgą stwierdziłam, że to jednak była decyzja, której nie będę musiała żałować.

To, co najbardziej podoba mi się w jabłku to estetyka i ergonomia, fizyczna i psychiczna. Nie jest to logiczna lista rzeczy, ale takie psychiczne "feels right, feels good" - dobrze się na nim pracuje, wszystko wydaje się takie jak raz. No i trackpad po prostu wymiata - wszystko można załatwić bez odrywania palca.

P.S. Ha, właśnie odkryłam, że dylemat "jabłko" czy "pecet" ostatnim razem został przedstawiony tu na blogu do opinii czytelników: 

http://syracuse.blox.pl/2008/10/Czas-na-rozwod.html

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 76