Z Syracuse o kajakarstwie i życiu w USA
Blog > Komentarze do wpisu

Radiokomunikacja morska

Radiokomunikacja morska to radiowy system służący do wołania o pomoc, przekazywania komunikatów oraz porozumiewania się pomiędzy jednostkami pływającymi a portami, mostami, śluzami i przystaniami. Do radiokomunikacji służy stacjonarne lub przenośne radio morskie, które jest połączeniem odbiornika z nadajnikiem i działa w systemie simpleks, gdzie transmisja i odbiór nie mogą odbywać się jednocześnie. Radio odbiera na częstotliwości UHF – Ultra Krótkie Fale (ang. VHF–Very High Frequency)  pomiędzy 156 a 174 MHz i określone częstotliwości nazywane są kanałami.

Kanały

 • Kanał 16: Zarezerwowany jest do wołania o pomoc i nie powinien być używany do innych celów. Ratownicze służby wodne i większe jednostki pływające stale nasłuchują kanału 16 aby wyłapać komunikaty SOS.
 • Kanał 9: Również służy do wołania o pomoc, ale częściej do wydawania i nasłuchiwania ostrzeżeń.
 • Kanały 68, 69, 71 i 72: Służą do komunikacji pomiędzy jednostkami pływającymi.
 • Kanał 13: Służy do komunikacji pomiędzy jednostką pływającą a operatorem mostu. W kajakarstwie ten kanał jest rzadko używany z wyjątkiem nasłuchiwania i przewidywania ruchów dużych statków  w przypadku znalezienia się w bardzo zatłoczonym paśmie.

Międzynarodowy język radiowy

W przypadku niebezpieczeństwa należy zasygnalizować rodzaj kryzysu używając jednego z trzech komunikatów opisanych poniżej (mayday, pan-pan lub securite), następnie należy zaadresować dla kogo jest przeznaczony, np. all ships / all stations – do wszystkich jednostek, do wszystkich stacji lub konkretnej jednostki, a potem przekazać wiadomość podając: (1) kto wzywa pomocy; (2) swoją pozycję: współrzędne, jeśli są znane lub inne charakterystyczne punkty określające twoje położenie; (3) powód nadsyłania sygnału, wygląd jednostki, liczbę załogi; oraz (4) rodzaj oczekiwanej pomocy. Należy poczekać 4 minuty na potwierdzenie sygnału. Jeśli nie nadejdzie, powtórzyć. Gdyby niebezpieczeństwo minęło, należy odwołać alarm.

 • Mayday, mayday, mayday: Wołanie o pomoc w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia. Wywołanie powtarza się 3 razy aby uniknąć pomyłki co do treści komunikatu. Słowo pochodzi od francuskiego „m’aidez” – pomocy.
 • Pan-pan, pan-pan, pan-pan: Komunikat informujący o awarii lub nadchodzącym niebezpieczeństwie bez bezpośredniego zagrożenia życia. Słowo pochodzi od francuskiego „penne” –  awaria. W angielskim do słowa „pan” dorobiono znaczenie: „Possible Assistance Needed” czyli „potencjalnie potrzebna pomoc.” Komunikat może dotyczyć awarii lub pożaru na statku, człowieka za burtą, kolizji z inną jednostką, potrzeby pomocy medycznej, silnych wiatrów, oblodzenia szlaku morskiego, przeszkodach lub złym oznakowaniu nawigacyjnym itp.
 • Securite, securite, securite: Najmniej naglący z trzech komunikatów bezpieczeństwa służy do komunikowania ostrzeżeń pogodowych lub nawigacyjnych.

Inne słowa używane w łączności radiotelefonicznej:

 • Over: Używane na koniec komunikatu aby zasygnalizować odbiorcy, że skończyliśmy mówić i teraz słuchamy co odbiorca ma do powiedzenia.
 • Out: Używane na koniec komunikatu aby zasygnalizować odbiorcy, że rozmowa jest zakończona – skończyliśmy mówić i nie spodziewamy się odpowiedzi ani nie będziemy jej nasłuchiwać.
 • Roger: Tak.

Radio morskie a telefon komórkowy

 • Telefon może być poza zasięgiem.
 • Telefon wykonujesz tylko to jednej osoby na raz, a transmisja radiowa dotrze do wielu jednostek i wielu osób, np. do przepływającej obok ciebie łodzi. Otrzymasz pomoc szybciej.
 • Telefon na pogotowie może być nieprawidłowo przekazany jednostkom lądowym tracąc tym samym cenny czas na ratunek.
 • Radio usprawnia komunikację z ratownikami.
 • Telefon komórkowy nie jest wodoszczelny i kiedy zamoknie, nie działa. Radia morskie są wodoszczelne i nie toną.

Radio morskie w kajakarstwie

Każdy długodystansowy kajakarz powinien posiadać przenośne radio morskie. Ze wszystkich jednostek wodnych kajakarz znajduje się najbliżej wody, jest najbardziej podatny na warunki atmosferyczne i porusza się najwolniej. Usytuowany nisko przy powierzchni wody bywa niewidoczny dla innych jednostek, zwłaszcza przy większych falach. Przy długich spływach kajakowch w niedostępne regiony, przy rozbitej grupie, czy też przy nagłej zmianie pogody bez możliwości bezpiecznego dobicia do brzegu, radio może uratować ci życie. Poza możliwością uzyskania pomocy, radio ułatwia komunikację pomiędzy członkami tej samej grupy i pozwala na komunikowanie się z operatorami śluz bez wysiadania z kajaka. Radio morskie przydaje się zarówno w kajakarstwie morskim jak i śródlądowym.

Przenośne radio morskie to poręczna wodoodporna krótkofalówka, która poza wieloma kanałami do komunikacji odbiera też ostrzeżenia pogodowe. Siła odbioru znajduje się w przedziale od jednego do pięciu watów. Niektóre radia wyposażone są w GPS i światło stroboskopowe. Akumulator pozwala na 9-15 godzin odbioru w zależności od radia. Koszt wynosi od $85 do $240. Najbardziej znane firmy specjalizujące się w radiach morskich w Stanach Zjednoczonych to Icom, Standard Horizon i Uniden.

 

Źródła:

piątek, 07 maja 2010, anetacuse

Polecane wpisy

 • Takie sobie walenie

  A właściwie przede wszystkim morświny. Kolejny wypad do Les Escumins, a dokładniej reserwatu Indian plemienia Essipit w kanadyjskiej prowincji Quebec był owocny

 • Podwodna niedziela

  Znaczną część dzisiejszej niedzieli spędziłam zwisając głową w dół z kajaka w jeziorze Oneida. Z asystą męża i kumpla z klubu kajakowego uczyłam się eskimoski.

 • Rzeka, która urzeka

  Wróciliśmy z krótkiego wypadu nad rzekę Św. Wawrzyńca. Biwakowaliśmy z przyczepą i całym szczekającym i skrzeczącym inwentarzem w parku stanowym Kring Point Sta

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
statystyka