Z Syracuse o kajakarstwie i życiu w USA
Blog > Komentarze do wpisu

Wybór wiosła w kajakarstwie morskim i nizinnym

W kajakarstwie używa się wioseł dwupiórowych. Do samego napędzania kajaka nie potrzeba nic specjalnego, wystarczy zwykłe drewniane lub plastikowe wiosło, a w ostateczności para rąk (najlepiej dużych), czy też deska. Jednakże do częstego pływania rekreacyjnego, turystycznego lub w zawodach, wybór odpowiedniego wiosła staje się ważny i jest nie lada sztuką. Wiosło służy nie tylko do napędzania kajaka, ale także do manewrów zwrotnych, zapierania się (bracing) o wodę w przypadku przechyłu celem uniknięcia wywrotki, oraz do wykonywania eskimoski.

Konstrukcja. Wiosła mogą być jedno- lub dwuczęściowe. Wiosło jednoczęściowe ma stały kąt pióra i nie mieści się do bagażnika samochodu, gdyż ma ponad 2 m długości. Wiosło dwuczęściowe jest praktyczne, gdyż składa się na pół gdy nie jest używane, dzięki czemu jest łatwiejsze do transportu. Większość wioseł łamanych ma opcję ustawienia pióra po dowolnym kątem, co ułatwia naukę wiosłowania, pozwala wiosłować jak komu wygodnie i umożliwia ustawienie aerodynamiczne, dzięki któremu minimalizuje się opór powietrza pióra znajdującego się nad powierzchnią wody.

Materiał. Wiosła najczęściej produkowane są z plastiku, włókna szklanego i włókna węglowego oraz kombinacji tych elementów. Wiosła plastikowe są najcięższe i najtańsze, a z włókna węglowego najlżejsze i najdroższe. Im lżejsze wiosło tym łatwiej wiosłować, co bezpośrednio przekłada się na prędkość i wytrzymałość.

Kształt i wielkość pióra. Pióro może być asymetryczne lub symetryczne. Asymetryczne pióro łatwiej przecina powierzchnię wody i jest najbardziej popularnym typem pióra. Pióra dzielą się wąskie i długie, bądź szerokie i krótkie. Pióra wąskie i długie stosowanie są w kajakarstwie rekreacyjnym, turystycznym i przy stylu wiosłowania pod niskim kątem o wolnych obrotach (płytkie zanurzenie daleko od burty). Wąskie i długie pióro stawia mniej oporu wodzie, więc chociaż kajak porusza się wolniej, kajakarz mniej się męczy i może dłużej płynąć. Wiosło o takim piórze powinno mieć dłuższy trzon.

 Niski kat daleko od burty Waskie i dlugie pioro 

Source: http://www.wernerpaddles.com

Szerokie i krótkie pióro stosowanie jest w kajakarstwie rekreacyjnym, wyścigowym i przy stylu wiosłowania pod wysokim kątem o szybkich obrotach (głębokie zanurzenie tuż przy burcie). Szerokie i krótkie pióro stawia duży opór wodzie, przez co kajak porusza się szybciej, ale i kajakarz szybciej się męczy. Wiosło o takim piórze powinno mieć krótszy trzon.

 Wysoki kat o szybkich obrotach Szerokie i krotkie pioro Source: http://www.wernerpaddles.com

Na spływy jednodniowe zalecane jest pióro według stylu wiosłowania. Jeżeli praktykuje się zarówno kajakarstwo turystyczne (wielodniowe spływy) jak i wyścigowe to najlepiej mieć oba typy wioseł.

Niezależnie od kształtu, pióra charakteryzują się różnej wielkości powierzchnią. Im większa powierzchia, tym szybciej się płynie i tym większy opór wody. Większe pióra zalecane są dla mężczyzn, a mniejsze dla kobiet, ale to zależy od siły i wytrzymałości danego kajakarza niezależnie od płci. Zbyt duże pióro szybko męczy jeśli nie ma się wystarczającej kondycji.

Trzon. Trzony występują w różnych długościach, najczęściej od 205 do 220 cm. Długość trzonu powinno się wybierać w zależności od stylu wiosłowania i wybranego kszałtu pióra, ale także pod kątem wzrostu kajakarza i szerokości kajaka. Osoba bardzo wysoka ma dalej do powierzchni wody, niż osoba niska, przez co potrzebuje dłuższego trzonu. Tak samo przy kajaku wąskim powierzchnia wody jest łatwiej osiągalna, niż przy kajaku bardzo szerokim, więc zalecane jest wiosło krótsze.

Poza długością trzonu liczy się też średnica. Średnica ma znaczenie w przypadku bardzo małych dłoni, zwłaszcza jeżeli używa się rękawiczek. Trudniej się wiosłuje jeżeli dłoń nie jest w stanie wygodnie objąć trzonu.

Srednica trzonu

Source: http://www.wernerpaddles.com

Trzon może być prosty bądź ergonomicznie wygięty. Wygięte trzony mają za zadanie złagodzić nadwyrężanie się nadgarstków, ale też dodają wagi wiosłu (do wygięcia potrzeba więcej materiału) i są dużo droższe.


Wybór właściwego wiosła poprawia prędkość i wydajność i zmiejsza zmęczenie mięśni rąk. Ważnym jest posiadanie smyczy do wiosła, bo kajak do wiosła ma się tak, jak rybka do akwarium: jedno bez drugiego jest nic nie warte.

piątek, 21 listopada 2008, anetacuse
Tagi: Kajakarstwo

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
statystyka