Z Greenville o życiu w USA
Blog > Komentarze do wpisu

Zmiana oleju jest prosta

Jak się zmienia olej w USA? – Często.

Nie jest to wprawdzie blog samochodowy, ale zainspirowana ostatnią wymianą doświadczeń przy okazji wpisu o zmianie koła, postanowiłam podzielić się jeszcze jednym samochodowym doświadczeniem. Najczęściej wykonywanym serwisem samochodowym jest zmiana oleju. Olej teoretycznie powinno się zmieniać co 3,000 mil, ale to według warsztatów samochodowych, które chcą zarobić. Ja trzymam się instrukcji obsługi producenta, który moim zdaniem wie najlepiej jak często zmieniać olej w samochodzie, który sam zaprojektował i wyprodukował. A według producenta olej powinno się zmieniać co 5,000 mil, co też czynię. Konieczność częstej wymiany oleju wynika z dużych odległości pokononywanych w krótkim okresie czasu, gdyż w Stanach miasta są dużo bardziej rozłożone w przestrzeni. Uświadomił mnie o tym mój tata. Kiedy po raz kolejny napisałam mu w e-mailu, że zmieniliśmy olej, on odpisał: „Co z tym olejem? Wy go zmieniacie i zmieniacie.” Wyszło na to, że tata zmienia olej raz na rok albo i rzadziej, a my co parę miesięcy.

Zmiana oleju w moim wydaniu wygląda następująco. Wjeżdżam bezpośrednio do garażu Valvoline o porze dnia, kiedy nie ma kolejki. Panowie i panie mechanicy zmieniają mi olej, sprawdzają reflektory, kierunkowskazy, poziom płynów, ciśnienie w oponach, stan filtrów i wycieraczek oraz dopełniają co tam trzeba, kiedy ja słucham muzyki lub przyglądam się swoim paznokciom. Na prośbę włączam silnik i światła. Po 10 minutach płacę i jadę do domu. A nie mówiłam, że zmiana oleju jest prosta?
piątek, 17 października 2008, anetacuse

Polecane wpisy

  • Zima na południu

    Ironią losu, kiedy w końcu prysnęliśmy na południe, nie tylko mamy "nienaturalnie" deszczową zimę, to jeszcze "nienaturalnie" zimną - "nienaturalnie" jak na tut

  • Północ - Południe

    Amerykańska północ bardzo różni się od amerykańskiego południa. Moje porównanie opiera się wyłącznie na własnych spostrzeżeniach pomiędzy dwoma stanami, gdzie z

  • Dylematy egzystencjalne, czyli o wschodach i zachodach

    Od pewnego czasu rozglądamy się za miejscem do przeprowadzki gdzie niebo jest bardziej niebieskie, powietrze bardziej rześkie, słońce promienniejsze, podatki ni

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/10/17 17:27:21
My wymieniamy co 8,000 - 10,000 mil. Kupujmy swoj wlasny olej, ktory spokojnie wytrzymuje te 10 tysiakow i zawozimy do mechanika, zeby wymienil. Oni uparcie naklejaja nam na szybe naklejke w terminem wymiany za 3 tysiace, my uparcie przyjezdzamy po 10 tysiacach.
-
2008/10/17 17:29:07
A syntetyczny wlewacie czy zwykly?
-
2008/10/17 17:29:57
Syntetyczny. Nie pamietam marki.
-
2008/10/17 23:44:46
Bardzo proste faktycznie :)
-
2008/10/18 01:51:02
jestem zawiedziona tym wpisem ;O) za prosto i za krotko!! ;O)
-
2008/10/19 02:41:22
Witam wildrose 661 :)

Evek: Alez co mam przez to rozumiec? Ze wolisz moje zawiklane tasiemce? ;)
-
2008/10/21 02:10:58
Muszę ze wstydem przyznać, że ja nawet nie pamiętam co ile powinniśmy wymieniać olej w aucie... Odkąd kupiliśmy go w maju przejechaliśmy jakieś 8000 km (w Kanadzie nie używa się mil, za to wszyscy używają funtów, stóp i cali) i dopiero raz byłem w przeglądzie. Chyba muszę zerknąc do instrukcji, bo wydaje mi się, że w grudniu mam jakąś wizytę w serwisie...

Czy musiałyście prawo jazdy robić w Stanach od zera czy miałyście/uznali Wam polskie?
-
2008/10/21 02:24:39
Kw, no jak tak mozna! Zeby posiadacz auta nie wiedzial jak czesto karmic to-to olejem??? :))

Ja robilam tu prawko od zera, bo nie chcialam oddac im swojego polskiego w zamian za tutejsze, co bylo mozliwoscia. Tutaj robienie prawka jest tak proste i tak tanie, ze sie po prostu oplacalo zrobic i zapomniec. Dostalam darmowa ksiazeczke z przepisami, nauczylam sie w dwa dni, zdalam egzamin teoretyczny (za darmo), dostalam Driver's Permit praktycznie na miejscu, musialam przejsc jakis 4-ro godzinny kurs z teorii (po tym, jak juz zdalam teorie na permit), zapisalam sie na test z jazdy (ma sie 3 podejscia za ta sama cene), zdalam i bylo po krzyku. Chyba mi to zajelo 3-4 tygodnie. Czysta formalnosc.
-
2011/02/24 22:06:02
Henk de Groot zna się na rzeczy. Przez lata był dyrektorem holenderskiego oddziału Castrola. Dlatego kiedy powiedział, że "nowe oleje szkodzą silnikom", wybuchła afera.

Oto argumentacja de Groota:
Olej w silniku w bardzo szybkim czasie robi się czarny od cząstek sadzy. Te cząsteczki sadzy (węgla) mają wyśmienite właściwości smarownicze i powodują, że rozgrzany olej lepiej spełnia swoje funkcje także są właśnie korzystne dla pracy i osiągów silnika. Wymiana oleju to olbrzymie marnotrawstwo i wielkie obciążenie dla naszego środowiska naturalnego a także pogorszenie osiągów silnika. Według doświadczeń pana de Groot samochód po wymianie oleju ma gorsze osiągi i większe spalanie.